Sysprep ile nasıl imaj atılır? Sysprep nedir?

Sysprep neden kullanmalıyız? Ne işimize yarar? 1’den fazla bilgisayara işletim sistemi kurmak/imaj atmak gibi sorularının yanıtlarını aşağıda bulabileceksiniz.

Sysprep ayrıca kurulması gereken bir uygulama değildir. İşletim sistemlerinin içerisinde bulunmaktadır.

Daha çok iş yerlerinde karşılaşılan, 1’den fazla veya sürekli olarak ihtiyaç duyulan imaj atma işlemi için, sysprep ile imaj almak zorundasınız. Farklı bilgisayarlara aynı model dahi olsa, sysrep yapmadan imaj alırsanız, Güvenlik ID’si (SID), bilgisayar ismi ve lisans bilgileri gibi bilgiler çakışacağından dolayı sorunlar çıkacaktır.

Normal imaj alıp başka bir bilgisayara kurduğunuzda direkt olarak oturum açılıp kullanıldığını görebilirsiniz. Sysprep ile alınan imaj başka bilgisayara kurulduğunda sizi kullanıcı adı, şifre ve lokasyon gibi format işleminin bitme aşamasındaki o ekrana atar. Bu sayede aynı isim, SID ve lisans bilgilerinin çakışması olanaksızdır.

Sysprep Nasıl Atılır ?

Sysprep Nasıl Yapılır ?

Sysprep uygulamasının kısa yolunu C:\Windows\System32\Sysprep burayada bulabilirsiniz. 2. Yol ise Çalıştır’a Sysprep yazıp aynı yola ulaşabilirsiniz. Sysprep.exe tool’unu yönetici olarak çalıştırın. Ayarları aşağıdaki gibi, generalize işaretli olacak, Shutdown Options kısmı Shutdown olacak ve en üstteki System Cleanup Action kısmıda Enter System Out-of-Box Experince (OOBE) şeklinde olmalıdır.

Sysprep

Sysprep İmaj Nasıl Alınır ?

Öncelikle windows kurmuş olduğunuz bilgisayarda gerekli olan tüm uygulamalarınızı kurun. Bilgisayarınızda olmasını istediğiniz uygulama vb. kurulum ve ayarlardan sonra yukarıdaki gibi Sysprep’i çalıştırmanız gerekmektedir. Yukarıdaki resimdeki gibi OK dedikten sonra bilgisayar kapanacaktır. Daha sonra Acronis veya farklı  imaj alma uygulamaları ile bilgisayarın imajını alabilir ve diğer bilgisayarlara kurulumlarını rahatça yapabilirsiniz.

Farklı bilgisayara almış olduğunuz bu imajı attığınızda, yeni kuruluyormuş gibi bölge seçimi, klavye dili kullanıcı adı ve lisans bilgilerinin girildiği ekran çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir