SuperFetch (Hızlı Getirme) Nedir ? Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?

SuperFetch yani hızlı getirme servisi ne işe yarıyor? Diskinizin % 100 çalışmasına sebep olabilir.

Peki bu servis açık kalmak zorunda mı ?

Windows 10, diğer işletim sistemlerine göre bir çok yönden gelişmiş bir sistemdir. Ancak doğru yapılandırmalar yapılmadığında işletim sisteminizin performansında sorunlar yaşayabilirsiniz.

Superfetch Nedir?

SuperFetch hizmetinin resmi açıklamalarda anlamı, zamanla sistem performansını koruyup geliştirdiği yöndedir. Windows Vista da tanıtılan superfetch arka planda çalışıp RAM belleği takip ediyor ve en çok kullanılan uygulamaları sık kullanılanlar gibi ekleyip önceden RAM belleğe yüklenmesini sağlıyor. Bu sayede çalıştırılacak olan uygulama çok daha hızlı açılıyor. Çünkü zaten RAM belleğe yüklenmiştir.

Superfetch (Hızlı Getirme)

Sisteminizde Superfetch varsayılan olarak, önceden yüklenmiş uygulamalarla var olan tüm RAM alanınızı kaplayacak şekilde ayarlanmıştır. Ancak, bu sadece kullanılmayan hafızaya göredir. Sisteminiz daha fazla RAM’e ihtiyaç duyduğunda, gerekli olan belleği boşaltır.

Hızlı Getirme Servisi (Superfetch) Önemli mi ?

Ortalama bir bilgisayar veya daha üst düzeyde bir bilgisayarınız varsa SuperFetch servisinin belki çalıştığını bile farketmeyeksiniz.

SuperFetch açık olduğunda oluşabilecek sorunlar:

  • Arka planda sürekli çalıştığından sürekli olarak RAM ve CPU kullanmaktadır.
  • SuperFetch, Harddiskinizden RAM’e bir çok veri önyükleme yaptığından sistemin başlatılması yavaş olabilir. Bilgisayarınızı her açtığınızda yada yeniden başlattığınızda HDD’niz bir süre % 100 çalışıyor olabilir. Windows 10 %100 Disk Sorunu SuperFetch ile ilgili olabilir.
  • Superfetch servisindeki ön yükleme sayesinde uygulamalarınızın daha hızlı çalışması çok önemli olabilir. Ancak bir SSD diskiniz var ise Superfetch hizmetini çalıştırmanıza bile gerek kalmayabilir. SSD diskler oldukça hızlı veri aktarımlarından dolayı zaten uygulamaları da hızlı açmaktadır.

Daha çok oyun oynarken ve özellikle 4 GB ve daha düşük RAM’li bilgisayarlarda performans sorunlarına neden olduğu gözlemlenmektedir. Nedeni tam olarak bilinmese de, Superfetch’in sürekli olarak veri boşaltıp yüklemesine neden olduğundan sistemi yavaşlattığı düşünülmektedir.

Superfetch (Hızlı Getirme) Kapatırsam Ne Olur ?

Sisteminizde herhangi bir sorun yoksa kapatmayın. Yüksek RAM ihtiyacında bilgisayarınızın performansında sorun varsa Superfetch Devre Dışı Bırakma işlemlerini gerçekleştirip kapatın. Performans da düzelme varsa kapalı kalabilir. Herhangi bir sorun yaşatmayacaktır.

Not: Düşük RAM’e sahip bir bilgisayarınız varsa Windows Sanal Bellek Nedir ? Yazımızı okuyup sanal bellek sınırlarını ve ayarlarını güncellemeniz önerilir.

Windows 10 Superfetch Devre Dışı Bırakma

Superfetch (Hızlı Getirme) hizmetini kapatmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Hizmetler Kısmından Devre Dışı Bırakmak

Hizmetler bölümünden kapatmak için windows 10 işletim sistemlerinizde, Windows tuşu + R , tuş kombinasyonlarından sonra services.msc veya hizmetler yazın. İngilizce ise Superfetch olarak Türkçe ise Hızlı Getirme olarak hizmeti bulabilirsiniz.

Windows 10 Hizmetler

Superfetch veya Hızlı Getirme sekmesini gördüğünüzde çift tıklayın. Durdur dedikten sonra hizmet durdurulacaktır. Sonrasında Otomatik olan kısmı ise Devre Dışı olarak seçip Tamam demeniz gerekmektedir.

Hızlı Getirme (Superfetch) Devre Dışı Bırakma

Hızlı Getirme Servisini devre dışı bırakmış oldunuz. Görev yöneticisinden performansı kontrol edebilirsiniz. Sisteminizde performans düzeldiyse bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir