DHCP Nedir?

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) bir ağa bağlanmak isteyen tüm aygıtların dinamik  (Otomatik) konfigürasyonlarının yapılmasını sağlar. Dinamik istemci ayarlama protokolü olarak geçmektedir.

Ağda bulunan akıllı telefon, bilgisayar, tablet vb. cihazların iletişim kurabilmesi veya internete bağlanabilmesi için; ip adresi, ağ maskesi, ağ geçidi ve DNS adresleri gibi bazı teknik gereksinimlere ihtiyacı vardır. Bu adresleri otomatik olarak atamak için kullanılan protokole DHCP denilir.

DHCP, cihazların ağdan dinamik olarak ip adresi almasını sağladığı ile bilinse de aslında daha detaylı işlemler yapmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sadece ip adresi vermekle kalmayıp, varsa proxy sunucu ayarları, default gateway ve DNS gibi ayarları da otomatik gönderir.

Ağ’a bağlanmak isteyen tüm cihazların ip adreslerini TC kimlik numarası gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki TC kimlik numarası sadece 1 kişiye aittir. Cihazların birbirleri ile iletişim kurabilmesi için ip adresleri de benzersiz olarak tanımlanır. Tanımlanan ip adresi ağ bağlantısı kopana kadar başka bir cihaza tanımlanamaz. Koptuğu zaman ise DHCP havuzuna tekrar dönerek başka bir cihaz ağa bağlanana dek boşta bekler.

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol)
DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol)

DHCP protokolü olmadan önce ağ yöneticileri ağa dahil olacak tüm cihazlar için manuel olarak ip adresi, ağ geçidi ve alt ağ maskesi atamak zorundaydı. Bu zorunluluk ve iş yükü ile DHCP protokolü oluşturularak tüm bunların otomatik olarak yapılması sağlanılmıştır. DHCP protokolünden önce ise BOOTP (Ön Yükleme Protokolü) kullanılmaktaydı. DHCP ile BOOTP protokolü geliştirilmiş ve ağ cihazlarının bağlantı sağlaması kolay bir hale getirilmiştir.

DHCP Sunucusu Nedir?

Ağa bağlanacak olan cihazların ip adresi, ağ geçidi gibi gereksinimlerini sağlamakta olan bu DHCP protokolünün işlemlerini yerine getirmesini sağlayan sisteme DHCP Sunucusu denir.

DHCP Sunucusu windows veya linüx server işletim sistemlerinde, firewall cihazlarında, XDSL modemlerde ve akıllı swtichler gibi bir çok işletim sistemi ve aygıtlarda bulunmaktadır.

Berqnet DHCP Ayarları

Berqnet bir firewall cihazıdır. Bu cihazında içerisinde DHCP sunucusu bulunmaktadır. Bu firewall sayesinde ağda bulunan cihazlara ip atamak için ek bir sistem maliyetine veya var olan işletim sistemize yük bindirmenize gerek kalmadan tüm ayarları gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin; Berqnet UTM Firewall cihazınızın yönetim panelinde, ayarlar mesünden DHCP ayarlarına gelerek, ağa bağlanacak cihazlarınız için İP adresi aralığı, ağ maskesi ve ağ geçici tanımlayabilirsiniz. Alan adı belirtebilir ve DNS sucunucularını basit bir biçimce ayarlayabilirsiniz.

Yine aynı şekilde MAC filtrelemesi yaparak güvenlik için sadece kayıtlı MAC adreslerinin İP adresi almasını sağlayabilirsiniz.

DHCP Sunucusu Nasıl Çalışır?

Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra, DHCP sunucusu ağa bağlanan her cihaz için benzersiz bir ip adresi atar. Bu sayede cihaz internete bağlanabilir veya ağdaki diğer cihazlarla iletişime geçebilir.

DHCP, cihazların dinamik ip adresi almasını sağlaması şeklinde bilinsede daha gelişmiş bir konfigürasyon yapısına sahiptir. Varsa Proxy sunucusu ayarları veya Gateway gibi bağlantı protokolleri ve uygulamalarının kullanılmasını da sağlamaktadır. Bu sayede İP çakışması gibi sorunları ve düzgün bir ağ yönetini sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

DHCP sunucusu tarafından dağıtılan Default Gateway denilen varsayılan ağ geçidi sayesinde istemciler hangi cihaz üzerinden iletişim kurabileceklerini veya internete bağlanacaklarını öğrenirler. Bu işlem sayesinde kurum içersindeki departmanları farklı ağ geçitlerine yönlendirerek yalıtım sağlanır ve yönetimi kolaylaştırılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir